Slik lager du vektorgrafikk med KI i Adobe Firefly

Lær å lage ikoner, illustrasjoner og grafiske elementer med KI i Adobe Firefly. Perfekt for sosiale medier og presentasjoner.

Du trenger et ikon, en illustrasjon eller et grafisk element til en presentasjon eller en post i sosiale medier. I stedet for å tegne det selv i Illustrator eller lete gjennom ikonbiblioteker, kan du beskrive det du trenger og la Adobe Firefly generere vektorgrafikk for deg.

Slik lager du vektorgrafikk med Adobe Firefly

Adobe Firefly har en egen vektormodus. Du finner den på adobe.com/products/firefly. I stedet for å velge "Bilde" på forsiden, velger du "Vektor". Skriv en beskrivelse av det du ønsker, og trykk "Generer".

Resultatet er ren vektorgrafikk, ikke piksler. Det betyr at du kan skalere den til hvilken som helst størrelse uten kvalitetstap, noe som gjør den perfekt for logoer, ikoner, illustrasjoner og grafiske elementer i sosiale medier.

Vektorgrafikk gir ofte bedre resultat enn fotobilder

KI-genererte fotografier kan fortsatt se litt kunstige ut, spesielt med detaljer som hender, øyne eller komplekse miljøer. Vektorgrafikk har ikke det problemet. Stilen er allerede stilisert, så resultatet føles naturlig og ferdig fra første generering.

For innholdsproduksjon til sosiale medier fungerer vektorgrafikk spesielt godt som små elementer i videoer, som illustrasjoner i presentasjoner, eller som frittstående bilder i poster. Du slipper å tenke på om bildet "ser ekte nok ut".

Tips for gode vektorbeskrivelser

Skriv korte, tydelige beskrivelser. "Gult hus" gir et rent resultat. "Gult hus med katt foran, blå himmel, grønt gress" gir mer detaljert grafikk, men kan også bli rotete hvis KI-en prøver å presse for mye inn.

Start enkelt og legg til detaljer gradvis. Hvis det første resultatet er for travelt, forenkle beskrivelsen. Hvis det er for enkelt, legg til en detalj av gangen.

Firefly genererer flere alternativer per runde, så du kan velge det som passer best uten å starte på nytt. Og akkurat som med fotogenerering, blir du bedre jo mer du øver på å kommunisere med verktøyet.

Fra Firefly til ferdig design

Vektorgrafikk fra Firefly kan lastes ned og brukes direkte, eller åpnes i Adobe Illustrator for videre redigering. Der kan du justere farger, fjerne elementer, eller kombinere flere genererte vektorer til et komplett design.

Vil du heller generere fotorealistiske bilder? Slik lager du bilder med Adobe Firefly viser hvordan du jobber med bildemodus i samme verktøy. Og for å redigere eksisterende bilder med KI kan du bruke KI-verktøyene i Photoshop.

Kurset Innholdsproduksjon med KI gir deg praktisk opplæring i Firefly, Photoshop og en rekke andre KI-verktøy for innholdsproduksjon.