Du har lagt inn et intervjuklipp og et musikkspor i tidslinjen, men det ene klippet er altfor lavt og det andre drukner alt annet. Før du begynner å dra i skyveknapper på måfå, trenger du å forstå forskjellen mellom de to måtene Premiere Pro håndterer lydstyrke på: Audio Gain og Volume. Gain styrer lyden som går inn i Premiere Pro fra kildefilen, mens Volume styrer lyden som går ut av klippet i tidslinjen.
Audio Gain og Volume: inngang og utgang
Tenk på det som en vannkran og et rør. Audio Gain bestemmer hvor mye vann som slippes inn, Volume bestemmer hvor mye som slipper ut i andre enden. Du kan skru opp Gain for et stille klipp slik at lydbølgene blir større, men om du da også har Volume på fullt, risikerer du at lyden forvrenger seg.
Du ser forskjellen direkte på tidslinjen. Lydbølgene i lydklippet representerer Gain, altså signalet som kom inn. Den horisontale linjen oppå klippet representerer Volume, altså det som sendes ut. Hviler du musepekeren over linjen, viser Premiere Pro at det er klippets volumlinje.
Justere volum med Audio Gain
Høyreklikk på et lydklipp og velg Audio Gain. Her får du fire valg:
- Set Gain to setter Gain til en bestemt dB-verdi. Skriver du 12 dB, øker du inngangssignalet med 12 desibel. Lydbølgene i klippet vokser umiddelbart.
- Adjust Gain by legger til eller trekker fra i forhold til nåværende verdi. Praktisk når du vil finjustere i steg på 3 eller 6 dB.
- Normalize Max Peak to analyserer det høyeste punktet i klippet og justerer Gain slik at toppen treffer verdien du angir. Setter du denne til -1 dB, sørger Premiere Pro for at det høyeste punktet aldri overstiger -1 dB.
- Normalize All Peaks to gjør det samme for flere klipp samtidig. Marker alle klippene dine, høyreklikk, velg Audio Gain, og sett en felles Peak-verdi. Klipp med lav lyd skrus opp, klipp med høy lyd skrus ned.
Det siste alternativet er spesielt nyttig når du har mange intervjuklipp tatt på forskjellige dager med ulik mikrofonplassering. En normaliseringsverdi rundt -6 til -12 dB gir som regel et godt utgangspunkt uten at du risikerer klipping.
En vanlig feil er å bruke Set Gain to med en høy verdi uten å sjekke hva klippet allerede ligger på. Har klippet allerede sterkt signal, legger du bare til mer og ender med forvrengt lyd. Bruk Normalize-alternativene i stedet, da tar Premiere Pro hensyn til det faktiske nivået i klippet.
Justere volum med volumlinjen på klippet
Volumlinjen er den horisontale streken du ser oppå lydklippet i tidslinjen. Dra den opp for å øke utgangsvolumet, eller ned for å senke det. Verdien vises i dB mens du drar. Om du trekker den helt ned til -Infinity, blir klippet helt stille selv om lydbølgene fortsatt er synlige.
Du kan også justere volum for et helt spor. Klikk på sporet til venstre i tidslinjen, bytt fra Clip Keyframes til Track Keyframes, og velg Volume. Da får du en linje som strekker seg over hele sporet. Drar du denne ned, senkes alt innhold i sporet med samme verdi.
Keyframes for volumendringer over tid
Noen ganger trenger du at volumet varierer gjennom klippet. Kanskje musikken skal være høy i introen og dempet under dialogen. Det løser du med keyframes. Hold inne Ctrl (Cmd på Mac) og klikk på volumlinjen for å opprette et kontrollpunkt. Legg til et kontrollpunkt til litt lenger ut, og dra det ned. Premiere Pro tegner en linje mellom punktene som gradvis senker volumet.
Plasser keyframes et lite stykke fra hverandre for jevne overganger. Legger du dem for tett, høres det mer ut som en brå klipp i lyden. En god tommelfingerregel er minst et halvt sekund mellom to keyframes når musikk skal fades ned under tale.
Lydmåleren: hold deg under 0 dB
Lydmåleren (Audio Meters) på høyre side av Premiere Pro viser nivået på lyden som går ut i sanntid. Grønt betyr trygt nivå, gult betyr at du nærmer deg grensen, og rødt betyr at lyden passerer 0 dB. Når den når 0 dB eller over, klipper lyden og blir forvrengt. Forvrengning er umulig å fikse i ettertid, så det er alltid bedre å ligge litt for lavt enn litt for høyt.
Et godt mål for dialog er å ligge mellom -12 og -6 dB på de høyeste toppene. Musikk og bakgrunnslyd bør ligge lavere, avhengig av hvor fremtredende du vil at de skal være i miksen. Sjekk nivåene ved å spille av hele tidslinjen og følge med på måleren. Ser du at måleren lyser rødt, betyr det at lyden allerede har klippet. Høyreklikk på måleren for å nullstille den, juster volumet ned, og spill av på nytt.
Neste steg
Manuell volumjustering gir full kontroll, men det tar tid med mange klipp. Essential Sound-panelet kan automatisk normalisere lyd, legge til ducking og reparere støy med noen få klikk. Vil du ha enda mer presis kontroll over miksen, for eksempel justere volum for hele spor under avspilling, viser artikkelen om lydmikseren i Premiere Pro hvordan det fungerer.
Denne videoen er hentet fra kurset Adobe Premiere Pro -- komplett guide på Utdannet.no. I kurset lærer du også å bruke ducking for automatisk volumsenking, normalisere lyd med LUFS, og mikse ferdige prosjekter med Audio Track Mixer.




